Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η Εθελοντική Δράση εξωραϊσμού του αύλειου χώρου του 1ου ΚΑΠΗ Δήμου Ρόδου από τα ωφελούμενα νοικοκυριά του σχεδίου δράσης «Πράξεις Κοινωνικής Βιωσιμότητας στον Δήμο Ρόδου» του προγράμματος «Στέγαση & Εργασία για τους Αστέγους».
Οι συμμετέχοντες, με την εποπτεία της Κοινωνικής Λειτουργού του προγράμματος Κατερίνας Φτάκλα και του Διοικ./Οικ. Υπεύθυνου Νίκου Κούλλαρου, συνέβαλαν ώστε να καθαριστεί ο προαύλιος χώρος και να γίνει αποψίλωσή του. Όλοι μαζί, μάζεψαν κλαδιά, χόρτα και πρασινάδες, ενώ άλλοι ξεχορτάριασαν και σκούπισαν, προσπαθώντας με κάθε τρόπο να ομορφύνουν το χώρο.
![](https://www.rhodes.gr/wp-content/uploads/2024/04/IMG20240329113210.jpg)
Στόχος της εθελοντικής δράσης ήταν η προώθηση του ιδεώδους του εθελοντισμού, η περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των ωφελούμενων του προγράμματος καθώς και η ενδυνάμωση τους για την ομαλή κοινωνική τους ένταξη.
Αρωγοί πάντα στο επιστημονικό προσωπικό του Προγράμματος «Στέγαση και Εργασία για τους Αστέγους» είναι ο Δήμος Ρόδου με τον Αντιδήμαρχο Κοινωνικής Πολιτικής, Αλληλεγγύης και Ισότητας κ. Θωμάς Σωτρίλλης και ο Αναπτυξιακός Οργανισμός ΚΟΛΟΣΣΟΣ 2047 Α.Ε., ως διαχειριστής φορέας, με τον Πρόεδρό του κ. Γεώργιο Παυλούς και τον Διευθύνοντα Σύμβουλο κ. Γεώργιο Υψηλάντη.
Το πρόγραμμα «Στέγαση & Εργασία για τους Αστέγους» του Υπουργείου Κοινωνικής Συνοχής & Οικογένειας, συμβάλλει ενεργά στην κοινωνική και οικονομική επανένταξη ευάλωτων συνανθρώπων μας μέσω ολοκληρωμένων δράσεων παρέμβασης.