Βιογραφικό  ΦΩΤΗ  ΧΑΤΖΗΔΙΑΚΟΥ
Δημάρχου Ρόδου

Α. Οικογενειακή κατάσταση.

Γεννήθηκε στη Ρόδο στις 26-4-1959. Είναι παντρεμένος με την Αγάπη Καλομοίρη, Συμβολαιογράφο Ρόδου και έχουν ένα γιό τον Στέργο, απόφοιτο της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, ασκούμενο δικηγόρο, μεταπτυχιακό φοιτητή στο London School of Economics.

Β. Σπουδές – Επαγγελματική  δραστηριότητα.

-Πτυχιούχος Νομικής Σχολής του  Δημοκρίτειου Πανεπιστήμιου Θράκης.

-Πτυχιούχος Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης.

-Κάτοχος Μεταπτυχιακού το 2008 στο τμήμα Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

-Δικηγόρος «παρ΄ Αρείω Πάγω».

– Γνωρίζει την Γερμανική και Αγγλική γλώσσα.

Γ.  Αυτοδιοικητική  δραστηριότητα.

  1. Αντιπεριφερειάρχης Δωδεκανήσου στην Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου από 01-01-2011 έως 31-08-2014.
  2. Νομαρχιακός Σύμβουλος Δωδεκανήσου από 1-1-1999 μέχρι 31-12-2010.

α)Μέλος  Νομαρχιακής Επιτροπής της Ν.Α.Δ. από1-1-1999 έως 31-12-2002.

β)Πρόεδρος Νομαρχιακού Συμβουλίου της Ν.Α.Δ. από 5-1- 2003 έως 20-9-2007.

γ)Αντινομάρχης πρωτογενούς τομέα και παραγωγικών  δραστηριοτήτων της Ν.Α.Δ.  από 26-9-2007  έως 31-12-2011.

δ)Πρόεδρος της Νομαρχιακής Ανώνυμης Εταιρείας ΦΥΤΩΡΙΟ Α.Ε. από 26-9-2007 έως Ιουνιο 2011.

ε)Αντιπρόεδρος της  Νομαρχιακής  Εταιρείας ΠΡΟΟΔΟΣ Α.Ε. (2003-2006).

στ)Μέλος του Δ.Ο.Τ.  και του  Κ.Ε.Κ. ΓΕΝΗΜΑΤΑΣ Α.Ε.  (2005-2006).

ζ)Διευθύνων Σύμβουλος της Αναπτυξιακής Εταιρείας Δωδεκανήσου (ΑΝΔΩ Α.Ε.) από 15-1-2008 και  της  Ενεργειακό Γραφείο Α.Ε. από 1-10-2009 μέχρι Ιούνιο του 2011.

η)Αντιπρόεδρος στα ΚΕΤΑ Νοτίου Αιγαίου από 15-3-2008 έως 03-06-2011.

  1. Μέλος της Ένωσης Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων Ελλάδας (1999-2010).
  2. Μέλος της Ένωσης Περιφερειών Ελλάδος από το έτος 2011 μέχρι 31-08-2014.
  3. ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΡΟΔΟΥ.

α)Πρόεδρος της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Νοτίου Αιγαίου.

β)Πρόεδρος ΠΡΟΤΟΥΡ.

Γ)Πρόεδρος του Δ.Σ. του Δωδεκανησιακού Ιδρύματος Υποτροφιών.

Δ. Κοινωνική δραστηριότητα.

-Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Δικηγορικού Συλλόγου (1990) και του Ταμείου Προνοίας Δικηγόρων Ρόδου (1997-1999).

-Αντιπρόεδρος του κυνηγετικού Συλλόγου Ρόδου (1984-1987).

-Μέλος  και αντιπρόεδρος της Ε.Π.Σ.Δ (1995-2001).

-Μέλος του Δ. Σ της ΚΑΙΡ  (1997-1998).

-Μέλος Πολιτιστικών Συλλόγων Κρητών και Απολλώνων και του Αθλητικού Συλλόγου Απολλώνων.

Εκλέχθηκε Δήμαρχος Ρόδου στις 25 Μαΐου 2014.

Φώτης Χατζηδιάκος
ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΡΟΔΟΥ

Πλ. Ελευθερίας 1 – 851 00 – ΡΟΔΟΣ
τηλ.: 2241361380 – φαξ.: 2241046323
ιστοσελίδα : www.rhodes.gr

Αρθρα που αφορούν τον Δήμαρχο

Σε φάση δημοπράτησης βρίσκονται δύο ακόμη σημαντικά έργα  που  αφήνει παρακαταθήκη η παρούσα δημοτική Αρχή και αλλάζουν την όψη του ανατολικού παραλιακού μετώπου της...

   Με συγκίνηση και σεβασμό αποχαιρετάμε σήμερα ένα  άνθρωπο αρχών, αξιών και ιδανικών.   Έναν ενεργό πολίτη, που άφησε ανεξίτηλο το αποτύπωμα του στην πολυεπίπεδη...

Ενισχύθηκε  ο στόλος του Δήμου Ρόδου με την προμήθεια νέου καλαθοφόρου  οχήματος . Ήδη προγραμματίστηκε ο διαγωνισμός  προμήθειας δύο ακόμη νέων μηχανημάτων Δήμαρχος Φώτης Χατζηδιάκος: Πλέον...