Βιογραφικό  ΦΩΤΗ  ΧΑΤΖΗΔΙΑΚΟΥ
Δημάρχου Ρόδου

Α. Οικογενειακή κατάσταση.Γεννήθηκε στη Ρόδο στις 26-4-1959. Είναι παντρεμένος με την Αγάπη Καλομοίρη, συμβολαιογράφο Ρόδου και έχουν ένα γιό τον Στέργο, δευτεροετή φοιτητή της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Β. Σπουδές – Επαγγελματική δραστηριότητα.

-Πτυχιούχος Νομικής Σχολής του Πανεπιστήμιου Θράκης.
-Πτυχιούχος Πολιτικών Επιστημών του Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης .
-Κάτοχος Μεταπτυχιακών σπουδών το 2008 στο τμήμα Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου.
-Ασκεί δικηγορία στη Ρόδο από το 1983 μέχρι σήμερα και είναι Δικηγόρος «παρ΄ Αρείω Πάγω».
– Γνώστης της Γερμανικής και Αγγλικής γλώσσας.

Γ. Αυτοδιοικητική δραστηριότητα.

1. Αντιπεριφερειάρχης Δωδεκανήσου στην Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου από 01-01-2011 έως και σήμερα.
2. Νομαρχιακός Σύμβουλος Δωδεκανήσου από 1-1-1999 μέχρι 31-12-2010.
α)Αντινομάρχης πρωτογενούς τομέα και παραγωγικών δραστηριοτήτων της Ν.Α.Δ. από 26-9-2007 έως 31-12-2011.
β) Πρόεδρος της Νομαρχιακής Ανώνυμης Εταιρείας ΦΥΤΩΡΙΟ Α.Ε. από 26-9-2007 έως Ιουνιο 2011.
γ)Πρόεδρος Νομαρχιακού Συμβουλίου της Ν.Α. Δ. από 5-1- 2003 έως 20-9-2007.

δ)Μέλος Νομαρχιακής Επιτροπής της Ν.Α. Δ. από1-1-1999 έως 31-12-2002.
ε)Αντιπρόεδρος της Νομαρχιακής Εταιρείας ΠΡΟΟΔΟΣ Α.Ε. (2003-2006).
στ)Μέλος του Δ.Ο.Τ. και του Κ.Ε.Κ. ΓΕΝΗΜΑΤΑΣ Α.Ε. (2005-6)
ζ)Διευθύνων Σύμβουλος της Αναπτυξιακής Εταιρείας Δωδεκανήσου (ΑΝΔΩ Α.Ε.) από 15-1-2008 και της Ενεργειακό Γραφείο Α.Ε. από 1-10-2009 μέχρι Ιουνιο 2011.
η)Αντιπρόεδρος στα ΚΕΤΑ Νοτίου Αιγαίου από 15-3-2008 έως 03-06-2011.
2. Μέλος της ΄Ενωσης Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων Ελλάδας 1999-2010.
3. Μέλος της ΄Ενωσης Περιφερειών Ελλάδος από το έτος 2011 μέχρι σήμερα.

Δ. Κοινωνική δραστηριότητα.

-Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Δικηγορικού Συλλόγου (1990) και του Ταμείου Προνοίας Δικηγόρων Ρόδου (1997-1999).
-Αντιπρόεδρος του κυνηγετικού Συλλόγου Ρόδου (1984-87).
-Μέλος και αντιπρόεδρος της Ε.Π.Σ.Δ (1995-2001).
-Μέλος του Δ. Σ της ΚΑΙΡ (1997-1998).
-Μέλος Πολιτιστικών Συλλόγων Κρητών και Απολλώνων και του Αθλητικού Συλλόγου Απολλώνων και αιμοδότης.
Εκλέχθηκε Δήμαρχος Ρόδου στις 25 Μαΐου 2014.

Φώτης Χατζηδιάκος
ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΡΟΔΟΥ

Πλ. Ελευθερίας 1 – 851 00 – ΡΟΔΟΣ
τηλ.: 2241361380 – φαξ.: 2241046323
ιστοσελίδα : www.rhodes.gr

Αρθρα που αφορούν τον Δήμαρχο

Η σημερινή ημέρα είναι αφιερωμένη στον αγώνα κατά των ναρκωτικών. Δυστυχώς σήμερα, το θέμα είναι πιο επίκαιρο από ποτέ, αφού τα κοινωνικο-οικονομικά δεδομένα μαζί...

                                                ...

Ολοκληρωμένη παρέμβαση στο  παραλιακό μέτωπο  των Ακτών Κανάρη - Μιαούλη (Ψαροπούλα,)  της παραλίας Έλλη έως το Λιμάνι της Ακαντιάς, πραγματοποίησαν τα συνεργεία των Τεχνικών...

Ρόδος,  17 Ιουνίου   2017 Δελτίο Τύπου Μετά την πρωινή σύσκεψη των φορέων τουρισμού στα γραφεία της ΠΝΑΙ η Υπουργός τουρισμού κ. Έλενα Κουντουρά επισκέφτηκε το...